Politiikka

Politiikka

Puoluepolitiikkaan tulin mukaan muutettuani Karstulaan ja siskoni saatua houkuteltua minut mukaan vuoden 2008 kuntavaaleihin ehdokkaaksi  ja paikka aukenikin sitten heti valtuustoon ja muihin mielenkiintoisiin luottamustehtäviin. Politiikka on aina kiinnostanut, mutta tuota ennen kädet olivat kirjaimellisesti täynnä väitöskirjantekoa ja sitten lastentekoa. Sittemmin olen ottanut pääsääntöisesti vastaan ne tehtävät jotka eteeni ovat tarjoutuneet. Esikuvani Paula Risikon sanoin, aina kun ovi on ollut auki, olen siitä kulkenut. Aktiivisesti en ole mihinkään pestiin hakeutunut vaan olen aina jaksanut ihmetellä miten mielenkiintoisia tehtäviä eteeni on tullut sitä mukaa kun olen niihin kasvanut ja olen saanut sopivasti uusia haasteita ja päässyt aina oppimaan uutta.

Miksi Kokoomus? 
Yksilönvapaus on minulle arvona tärkeä ja se on varmasti pitkälle määrittänyt puoluekantaani. Toki Kokoomus on perinteisesti näyttäytynyt myös yrittäjäpuolueena, mutta tuo rooli on muuttunut ajan hengen mukaan ja toivon että muutos edelleen etenee siihen suuntaan että myös maatalousyrittäjät voivat tuntea Kokoomuksen yhä edelleen omaksi puolueekseen. Kokoomuksen periaateohjelmassa on sanoitettu hyvin myös oma arvomaailmani ja näkemykseni politiikasta. 

Poliittisen ja yhdistystoiminnan CV:
Opiskelijayhdistystoiminta:
1997 ja 1998 Taloudenhoitaja, Eläinlääketieteen kandidaattiyhdistys, EKY ry 
1997 ja 1998 EKY ry:n lehden, Epiglottiksen toimittaja 
1999 Koulutus- ja sosiaalipoliittinen vastaava, EKY ry 
1999-2000 Koulutus- ja sosiaalipoliittisen jaoston jäsen, HYY 
1999-2000 Viikkityöryhmän jäsen, EKY ry 
1.12.1999- 1.5.2001 HYYn edustajiston jäsen, HELP-ryhmän puheenjohtaja 1.12-31.12.1999, varapuheenjohtaja 1.1.-31.12.2000, puheenjohtaja 1.1.2001-19.4.2001 

Luottamustoimet:
1.8.1997-31.7.2000 Opiskelijavalintatoimikunnan jäsen, HY, ELTDK 
1.8.1997-30.8.2000 Tiedekuntaneuvoston varajäsen, HY, ELTDK
 1.9.2000-31.12.2000 Tiedekuntaneuvoston jäsen, HY, ELTDK 
1.1.-31.5.1998 Koulutussuunnittelutoimikunnan jäsen, HY, ELTDK 
1.8.1998-30.8.2000 Elintarvikehygienian laitosjohtoryhmän varajäsen, HY, ELTDK 
1.9.-31.12.2000 Elintarvikehygienian laitosjohtoryhmän jäsen, HY, ELTDK 
7.12.1998-31.12.2000 Ongelmalähtöisen opiskelun suunnittelutyöryhmän jäsen, HY, ELTDK 
1.9.1999-31.12.2000 Koulutussuunnittelutoimikunnan varajäsen, HY, ELTDK 
1.1.2009-11.3.2010 Saarijärven-Karstulan seudun terveydenhuollon kuntayhtymän yhtymähallituksen varajäsen 
1.1.2009- Kunnanvaltuutettu, Karstula 
1.1.2009-31.12.2012 Saarijärven seudun jätelautakunta, vpj 
1.1.2009-31.12.2012 Kunnanhallituksen varajäsen
1.1.2013-31.5.2017 Saarijärven-Karstulan seudun terveydenhuollon kuntayhtymän yhtymävaltuuston jäsen
1.1.2013-31.5.2017 Saarijärven-Karstulan seudun jätelautakunnan varajäsen
1.6.2017- Karstulan kunnanhallituksen jäsen (2. vpj)
1.8.2017- Keski-Suomen maakuntaliiton hallituksen jäsen 

Yhdistys- ja ammattiyhdistystoiminta:
1.9.1999-31.12.2000 Keski-Suomen eläinlääkäriseuran tilintarkastaja 
1.1.2004-31.12.2008 Suomen eläinlääkäriliiton valtuuskunnan varajäsen 
13.5.2004-31.3.2007 Keski-Suomen eläinlääkäriseuran johtokunnan puheenjohtaja 
1.1.2010- Karstulan kokoomus ry:n puheenjohtaja
1.1.2017- Keski-Suomen kokoomus ry:n piirihallituksen jäsen
1.1.2017- Suomen eläinlääkäriliiton yrittäjävaltuuskunnan varajäsen

Created with Woo®
Copyright (c)2017, All Rights Reserved.